حوزه ریاست

رئیس فقید دانشگاه

 1. مختصری از زندگینامۀ آیت‌الله محمد رضا مهدوی کنی(قدس‌سره)

آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی(قدس‌سره) در 14 مرداد سال 1310 در روستای کن -که در حال حاضر بخشی از شهر تهران است- به دنیا آمد. تحصیلات دبستان را در کن گذراند ، سپس وارد مدرسه علمیه لرزاده در تهران شد. ایشان در سال ۱۳۲۷ در سن ۱۷ سالگی برای ادامه تحصیل به قم مهاجرت نمود و تا سال ۱۳۴۰ در محضر استادان ممتاز آن زمان همچون، حاج شیخ عبدالجواد سده‌ای(جبل عاملی)، شهید صدوقی، سلطانی، مجاهدی، رفیعی قزوینی، شعرانی، علامه طباطبایی، آیت‌الله العظمی بروجردی، امام خمینی، آیت‌الله العظمی گلپایگانی و ... (رضوان‌الله‌علیهم) تحصیل علم کرد.

آیت‌الله مهدوی‌کنی(قدس‌سره)  پس از درگذشت آیت‌الله بروجردی به تهران بازگشت و در ادامۀ مبارزات خود علیه طاغوت، در نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) شرکتی فعال و موثر داشت و انواع شکنجه‌ها، زندان‌ها و تبعیدها را به جان خرید.

ایشان پس از پیروزی انقلاب نیز عهده‌دار مسئولیت‌های حساس و گوناگون شد، سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی، عضویت در شورای نگهبان، وزارت کشور در زمان نخست وزیری شهید رجایی و شهید باهنر، نخست وزیری پس از شهادت رجایی و باهنر، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولیت در ستاد رسیدگی به مناطق جنگ‌زده، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست مرکز رسیدگی به امور مساجد و ریاست مجلس خبرگان از جمله مسئولیت‌هایی است که در نظام جمهوری اسلامی ایران به عهده داشتند.

ایشان در سال 1361 دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) را تاسیس نمودند. همچنین در سال 1369 پردیس خواهران راه‌اندازی شد که ریاست آن برعهده حاجیه خانم مهدوی(قدسیه سرخه‌ای) می‌باشد. شایان ذکر است که این پردیس تنها نهاد علمی در ایران است که توسط بانوان متعهد و متخصص اداره می‌گردد.

 

2- آثار علمی

 • برخی از آثار علمی حضرت آیت‌الله مهدوی کنی(قدس‌سره) به قرار ذیل است:
 • تقریرات درس‌های خارج فقه آیات عظام بروجردی و خمینی(رحمت‌الله‌علیهما)
 • کتاب نقطه‌های آغاز در اخلاق عملی
 • کتاب اصول و مبانی اقتصاد اسلامی در قرآن
 • کتاب بیست گفتار
 • کتاب شرح دعای افتتاح
 • تدریس خارج فقه در دانشگاه امام صادق‌(علیه‌السلام) و مدرسه علمیه مروی برای دانشجویان و طلاب دوره‌های عالی
 • تدریس آیات‌الاحکام در مدرسه مروی و آیات اقتصادی در دانشگاه امام صادق‌(علیه‌السلام)
 • تدریس دوره‌های اخلاق اسلامی در دانشگاه امام صادق‌(علیه‌السلام ) و حوزه علمیه مروی
 • صدها سخنرانی علمی در محیط‌‌های حوزوی و دانشگاهی
 • مصاحبه‌های علمی با مطبوعات و شبکه‌های تلویزیونی
 • راهنمایی چندین پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری

معرفی آثار حضرت آیت الله مهدوی کنی(ره)3- بیماری و ارتحال
آیت‌الله مهدوی کنی(قدس‌سره) عصر روز چهاردهم خرداد 1393، پس از شرکت در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) دچار عارضه قلبی شد و در بیمارستان بستری گردید. در طول مدت بستری، رهبری انقلاب اسلامی، مراجع عظام تقلید، رؤسای قوا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و بسیاری از مسئولان کشوری و لشکری با حضور در بیمارستان، جویای احوال معظم‌له شدند و برای سلامتی و شفای ایشان دعا کردند. مردم وفادار ایران اسلامی نیز با برگزاری مجالس دعا و توسل به اهل‌البیت عصمت و طهارت، شفای یار دیرین امام و رهبری را از خدای متعال درخواست کردند.
اما تلاش پزشکان در مدت قریب به 5 ماه مؤثر واقع نشد و روح مطهر آیت‌الله مهدوی کنی(قدس‌سره) در صبح روز سه شنبه 29/7/1393 و در آستانه ماه محرم به ملکوت اعلی پیوست.
مراسم تشییع پیکر مطهر آیت‌الله مهدوی کنی(قدس‌سره) پس از اقامه نماز توسط رهبری معظم انقلاب اسلامی طی وداعی با شکوه، از دانشگاه تهران تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی در شهر ری انجام و پیکر آن بزرگوار طبق وصیت ایشان، در کنار مزار مرحوم آیت‌الله مجاهد حاج ملا علی‌کنی(ره) به خاک سپرده شد.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

سه شنبه 19 آذر 1398  9.48:51