حوزه ریاست

معرفی ریاست

آیت الله محمدرضا مهدوی کنی در سال 1310 در قریه کن (حومه تهران) متولد و پس از گذراندن تحصیلات دوران ابتدایی در کن و تهران و 3 سال دروس حوزوی در مدرسه علمیه مرحوم برهان، عازم قم شد و تا سال 1340 شمسی در محضر استادان مبرز آن زمان همچون حاج شیخ عبدالجواد سده ای (جبل عاملی)، شهید صدوقی، سلطانی، مجاهدی، رفیعی قزوینی، شعرانی، علامه طباطبایی، آیه الله العظمی بروجردی، امام خمینی، آیه الله العظمی گلپایگانی و ... (رضوان اله علیهم) تلمذ کرد.

با درگذشت آیه الله بروجردی به تهران بازگشت و در ادامه مبارزات خود علیه طاغوت که از 18 سالگی و در زمان آیه الله بروجردی شروع کرده بود، در نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) شرکتی فعال و موثر داشت و انواع شکنجه ها، زندانها و تبعیدها را به جان خرید. پیش از پیروزی انقلاب از سوی حضرت امام به عضویت شورای انقلاب درآمد و پس از پیروزی نیز عهده دار مسئولیتهای حساس و گوناگون شد. معظم له فعلاً دبیر جامعه روحانیت مبارز تهران و رئیس دانشگاه امام صادق علیه السلام و از سوی حضرت امام خمینی(ره) تولیت مدرسه علمیه مروی تهران میباشد... از آثار ایشان تاکنون تنها کتاب نقطه های آغاز در اخلاق عملی و کتاب اصول و مبانی اقتصاد اسلامی در قرآن و کتاب بیست گفتار منتشر شده است.

سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی، عضویت در شورای نگهبان، وزارت کشور در زمان نخست وزیری شهید رجایی و شهید باهنر، نخست وزیری پس از شهادت رجایی و باهنر، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولیت در ستاد رسیدگی به مناطق جنگ زده، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست مرکز رسیدگی به امور مساجد و ریاست مجلس خبرگان از جمله مسئولیت‌هایی است که در نظام جمهوری اسلامی ایران پذیرفته اند.

ایشان در سال 1361 دانشگاه امام صادق علیه‌السلام را تاسیس نمود و تاکنون ریاست این دانشگاه را برعهده دارد. همچنین در سال 1369 پردیس خواهران راه اندازی شد که ریاست آن برعهده حاجیه خانم مهدوی (قدسیه سرخه‌ای) می‌باشد. شایان ذکر است که این پردیس تنها نهاد علمی در ایران است که توسط بانوان متعهد و متخصص اداره می‌گردد.

يکشنبه 1 بهمن 1396  21.17:49